• Главная
 • Новости
 • В Украине
 • Денис Шевченко: «СБУ або прокуратура до Благодійного фонду «ФАРМВАРТА» за документами та поясненнями не зверталися»

Денис Шевченко: «СБУ або прокуратура до Благодійного фонду «ФАРМВАРТА» за документами та поясненнями не зверталися»

Генеральною прокуратурою України спільно з Національною поліцією України проведено обшуки в Міністерстві соціальної політики України. Ця новина наразі широко поширилася у ЗМІ. На сайті ж відомства серед іншого повідомляється наступне: «28.09.2017 р. Управлінням Генеральної Прокуратури України з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями розслідується кримінальне провадження відносно службових осіб Міністерства соціальної політики України за фактом сприяння ними керівникам комерційних структур у здійсненні незаконного імпорту товарів на територію України без сплати податків та обов’язкових платежів до державного бюджету. На теперішній час досудове розслідування триває, з метою повного та всебічного дослідження обставин вчинених правопорушень проводяться необхідні слідчі дії».

Поступово у ЗМІ почала надходити інформація щодо подробиць справи. Так, 2 жовтня популярне інтернет-видання повідомляє: «Завдяки судовому реєстру «Главком» дізнався деталі цієї, а також інших справ, які свідчать: торгівля «гуманітарною допомогою» в Україні — потужний надприбутковий бізнес. Служба безпеки України вже склала список із 24 благодійних структур, які, буцімто, за сприяння Мінсоцполітики торгували «гуманітаркою», а виручку віддавали бойовикам з окупованих територій Донбасу».

Далі видання наводить перелік благодійних організацій, до якого увійшли 24 організації, серед яких згадується Благодійний фонд «ФАРМВАРТА». Йому автор статті приділив окрему увагу. Зокрема, видання повідомляє: «Він (прим. ред. — Благодійний фонд «ФАРМВАРТА») фігурує також в іншому розслідуванні, яке здійснює столична прокуратура. Начебто, ця структура створила злочинну «схему з привласнення та реалізації лікарських засобів, які ввозяться на територію України під виглядом гуманітарної допомоги.

Схема, за твердженням слідчих, виглядає так: компанія-імпортер «ХФК Біокон» зберігає на власному митно-ліцензійному складі лікарські засоби. Перед закінченням строку придатності, з метою ухилення від сплати утилізаційного збору та мінімізації майбутніх збитків до схеми залучається Благодійний фонд «ФАРМВАРТА», який подає до Міністерства соцполітики документи, отримані від іноземного донора, щодо визнання вказаних лікарських засобів гуманітарною допомогою. Після відповідних наказів Мінсоцполітики та визнання ліків «гуманітаркою», вони не потребують митного оформлення та у разі закінчення строку придатності не утилізуються імпортером. За даними слідства, більша частина ліків згодом продається через мережу пов’язаних з «БФ «ФАРМВАРТА» кінцевих набувачів — благодійних організацій, фондів, медичних закладів».

Кореспондент «Щотижневика АПТЕКА» звернувся до Дениса Шевченка, засновника Благодійного фонду «ФАРМВАРТА», з проханням прокоментувати ситуацію.

Денис Шевченко: «СБУ або прокуратура до Благодійного фонду «ФАРМВАРТА» за документами та поясненнями не зверталися»— Дійсно, нам стало відомо від отримувачів гуманітарної допомоги — лікувально-профілактичних закладів — про те, що з кінця травня поточного року вони почали отримувати від столичної прокуратури № 10 листи. Прокуратура повідомила одержувачам нашої гуманітарної допомоги, а це велика кількість лікарень, що проти Благодійного фонду «ФАРМВАРТА» відкрито кримінальне провадження за фактом привласнення та торгівлі лікарськими засобами. Потім відомство запросило оригінали первинних документів — акти приймання-передачі, за якими ми передавали медикаменти за 2016–2017 рр. Деяких співробітників прокуратура запрошувала для надання свідчень, проводилися інші слідчі дії. Проте, за більше ніж 2 міс слідчих дій прокуратура або СБУ до Благодійного фонду «ФАРМВАРТА» за документами та поясненнями не зверталися.

З приводу провадження наголошую, підозри Генпрокуратури щодо привласнення гуманітарної допомоги безглузді. Після отримання дарчих листів від компаній-донорів саме «ФАРМВАРТА» стає власником даних ліків, що унеможливлює їх привласнення. Саме як власник ми пропонуємо ці ліки лікувальним закладам, і згідно з їх замовленнями подаємо клопотання до Мінсоцполітики з проханням визнати вантаж гуманітарним.

Після того, як ми отримали інформацію щодо проваджень Генпрокуратури, то одразу звернулися до генерального прокурора Юрія Луценка з проханням надати правову оцінку діям столичної прокуратури № 10, на що отримали кілька відписок, й фактично фінальна з них надійшла безпосередньо у Київську міську прокуратуру № 10, звідки нам вже надійшла відповідь про те, що слідчі дії проводяться, і якщо нас щось не влаш­товує, ми можемо оскаржити ці дії в суді. Копії нашого звернення та інформацію щодо означеної ситуації ми направили у посольства провідних європейських держав, від виробників яких отримуємо гуманітарну допомогу.

Зауважу, що ця історія розпочалася у той момент, коли я, як депутат міської ради м. Ржищів, досить жорстко вступив в політичну конфронтацію з главою місцевої організації фракції БПП. Можливо, це збіг, можливо, ні. Однак, я схильний трактувати це саме так.

Тепер щодо безпосередньо інформації, поширеної ЗМІ.

Як відбувається процедура надання гуманітарної допомоги? Зарубіжні виробники дійсно часто зберігають лікарські засоби на складі «ХФК Біокон». Коли вони мають намір передати частину ліків у якості гуманітарної допомоги, то звертаються до благодійних організацій, які співпрацюють з лікувально-профілактичними закладами та мають інформацію щодо потреб цих закладів у лікарських засобах або можуть швидко отримати таку інформацію.

Благодійний фонд передає інформацію щодо можливих обсягів гуманітарної допомоги потенційним отримувачам, а це виключно лікувально-профілактичні заклади державної форми власності або організації Червоного Хреста, що у законі про благодійну діяльність передбачено окремими положеннями. Жодні інші кінцеві набувачі законом не передбачені.

Далі. Лікарні формують замовлення, виходячи з розуміння, скільки саме лікарських засобів вони можуть передати пацієнтам до закінчення терміну придатності. Отримувач гуманітарної допомоги підписує акт приймання-передачі, яким передбачено зобов’язання використовувати медикаменти виключно за цільовим призначенням, тобто як благодійну допомогу і винятково в ме­жах терміну придатності.

Що стосується власне термінів, то, дійсно, вони бувають різними. Наприклад, на останньому засіданні робочої групи Мінсоцполітики визнано гуманітарною допомогою препарати для лікування зору відомої французької компанії, одного з лідерів ринку, з терміном придатності до 2019 р., тобто більше року. Зауважу, що в якості гуманітарної допомоги ми постачаємо ліки від провідних європейських та американських компаній.

Нарешті незрозуміло, що мав на увазі автор статті під «ухиленням від сплати утилізаційного збору». Такий податок колись стягувався з власників авто, але щодо лікарських засобів — не передбачений законодавством.

Ще раз головний момент, на якому я наголошую. Виробник може запропонувати мільйон упаковок препарату, але ми візьмемо рівно стільки, скільки у нас може замовити лікувально-профілактичний заклад, виходячи з власних потреб.

Крім лікувально-профілактичних закладів ми співпрацюємо з військовими частинами та надаємо гуманітарну допомогу в зону АТО. При цьому наш фонд часто мав долати перешкоди, які встановлювали окремі посадовці Міністерства. Саме у їх кабінеті, за інформацією ЗМІ, Генпрокуратура проводила обшуки. Тобто у даному випадку ми — постраждала сторона, тому що вбачали у діях посадовців злий умисел.

Наш фонд отримав відзнаки від багатьох військових частин. Наприклад, нещодавно ми проводили акцію «Ваш зір — наше життя». У рамках акції у якості гуманітарної допомоги надані препарати для воїнів АТО окремих спеціальностей, що навантажують зір.

На нашій сторінці у мережі Facebook можна побачити фото- і відеозвіти щодо сотень фактів надання гуманітарної допомоги по всій Україні, дізнатися про наші благодійні акції.

Благодійний фонд «ФАРМВАРТА» був визнаний кращим у галузі охорони здоров’я у Національному конкурсі Асоціації благодійників України «Благодійна Україна–2016».

Тобто ми маємо гарну репутацію, але, на жаль, постраждали від тих, хто вирішив нагріти руки або звести політичні рахунки. У нашій країні склалося сприятливе середовище для реалізації таких намірів.

При цьому ще раз підкреслюю, до нас прокуратура не зверталася, хоча слідчі дії проводяться більше 2 міс, не дивлячись на наші листи генпрокурору та у посольства європейських держав. Тому я вважаю цю справу політичним переслідуванням.

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

Джерело

 • Apt
 • MOZ
 • Ipsn
 • Dsu
 • ВОЗ
Новости фармации и медицины

Новости фармации и медицины

Контакты

 • Адрес: Киев, Пушкинская 21, оф. 1 А
 • Email: redactor@pharmnews.net
 • По вопросам рекламы: adv@pharmnews.net
 • Телефон: 044 338 80 27
2016 © Все права защищены. Все права на статьи и другие материалы принадлежат PharmNews. При использовании материалов ссылка на сайт обязательна.